GPS-джамер - протизаконно й небезпечно, проте дешево й просто

З кожним днем GPS проникає в нові та нові царини життя, від звиклого для нас супутникового моніторингу транспорту та навігаційних додатків у вашому смартфоні до надскладних  наукових досліджень. Однак на тріумфальному шляху системи глобального позиціонування з’являються несподівані перешкоди, які легко можуть звести нанівець цей здавалось би таку корисну та досконалу розробку сучасних технологій. Ця проблема – це так звані GPS-джамери або ж “GPS-глушники” і їй присвятила розлогу статтю журналістка інтернет видання Gizmodo, Кашмір Хілл.

“Я замовила цей пристрій на eBay, – з подивом, розповідає Кашмір Хілл  – Коли три дні по тому конверт вагою близько 120 г прибув в Нью-Йорк, він здавався абсолютно нешкідливим. У ньому знаходилася чорна пластикова скринька завтовшки з палець, маленька чорна антена, яку треба було приєднати до скриньки і два скляних запобіжника. Цей пристрій під’єднується безпосередньо до прикурювача автомобіля.

Якби я підключила цей “ґаджет” до свого автомобіля, я заглушила б сигнал GPS в радіусі 5 метрів, в результаті, додаток Google Maps в моєму смартфоні став ба абсолютно безсилим і теж саме сталось би із будь-яким пристроєм для GPS відстеження, які зазвичай застосовують в транспортних засобах.

Може, це звучить досить невинно, але коли розумієш, що тисячі життів (в літаку, наприклад) і мільярди доларів залежать від точності і надійності сигналів ГНСС, легко зрозуміти, чому мій маленький “пристрій” і інші йому подібні заборонені для використання, продажу та виробництва на території США. За кожне вмикання такого джамера, мене можуть оштрафувати на $ 16 000″.

“Але ось біда – їх можна легко добути онлайн, і я не єдина, хто їх замовив, – підсумовує журналістка”.

Дослідник в області кібербезпеки Влад Гостомельський ось уже вісім місяців шукає за допомогою складної апаратури по всій країні, тих хто використовує GPS-глушники, і намагається з’ясувати навіщо. Він виявив безліч випадків використання подібних пристроїв – незважаючи на всі ризики. Він бачив водіїв вантажівок, які намагалися уникнути плати за проїзд по автомагістралях; с/г працівників, які блокують спроби свого начальства відстежити місце знаходження їх машин; учнів старших класів, які використовують джамери для того щоб запускати дрони в заборонених зонах, і навіть – неймовірно! – глушіння поліцейських ГНСС-приймачів, щоб відірватися від погоні.

При цьому треба розуміти, що пристрої, які використовують зловмисники, щоб сховатися, частіше навпаки допомагають їх виявити.

Продаж і використання такого роду пристроїв, навіть поліцією, є федеральним злочином, яке тягне за собою штраф або в’язницю. Які б не були наміри користувача, “GPS-глушники” несуть серйозну загрозу, позбавляючи навігації життєво важливі системи – телефони, літаки, Нью-Йоркську фондову біржу і т.д.

Джерело: http://gizmodo.com/jamming-gps-signals-is-illegal-dangerous-cheap-and-e-1796778955